• Profil školy

• Naša základná škola je plneorganizovanou školou na sídlisku Juh v Poprade. Poskytuje základné vzdelanie pre žiakov vo veku od 6 rokov až do ukončenia povinnej školskej dochádzky a pripravuje ich na ďalšie stredoškolské štúdium.

Dôležitým cieľom učiteľov, vychovávateľov a ostatných zamestnancov školy je poskytovať žiakom vzdelanie v oblasti jazykových kompetencií, čitateľskej gramotnosti, komunikačných spôsobilostí, kreativity jazykového prejavu, jazykovej kultúry, schopnosti argumentovať s akcentom na rozvoj cieľavedomosti, vytrvalosti a systematickej prípravy na zvládanie zadaných úloh.

Pedagogickí zamestnanci školy sa vo vyučovacom procese snažia zvyšovať úsilie a efektivitu využívaním kreatívnych a inovatívnych v  metód, formou interaktívneho zážitkového učenia a projektového učenia, ale aj využitím IKT.  Žiaci sa aktívne zapájajú do tvorby projektov a aj touto činnosťou rozvíjajú svoje kompetencie.

Predovšetkým na 2. stupni si osvojujú aj metódy individuálneho štúdia - tu sa dostávajú k samostatnej práci s informáciami a učia sa ich aj prezentovať. Informácie využívajú a spracúvajú z rôznych zdrojov, hlavne v príprave na vyučovanie.

Prostredníctvom prierezových tém vo vyučovaní jednotlivých predmetov vedieme žiakov k tomu, aby si uvedomili jazykovú a kultúrnu pestrosť v rámci Európy a sveta, ale aj v rámci jednotlivých sociálnych prostredí. Cez pochopenie významu učenia sa cudzieho jazyka ako dorozumievacieho prostriedu sa snažíme, aby žiaci chápali odlišnosti, toleranciu a orientáciu v multikultúrnom prostredí.

V rámci predmetu Jazyková komunikácia kladieme dôraz na vlastnú tvorbu jazykových prejavov, prácu s informáciami, čitateľskú gramotnosť a schopnosť prezentovať a argumentovať.

Žiakov pripravujeme na informatickú spoločnosť, rozvíjame multidisciplinárne zručnosti – schopnosti pracovať v tíme, rozhodovať sa, komunikovať, tvorivo riešiť problémy. Učíme ich čeliť internetovým hrozbám.

Sme škola podporujúca zdravie. Zameriavame sa prevenciu drogových závislostí. Aj v tejto súvislosti je výchovno-vzdelávací proces zameraný na osobnostný a sociálny rozvoj, humanistický prístup na podporu kvality života s cieľom vytvárať v škole tvorivú atmosféru podporujúcu  individualitu dieťaťa.

Poskytujeme žiakom aj vhodné pracovné  a materiálne  prostriedky na prípravu pri vzdelávaní a príprave na ďalšie štúdium či povolanie. Vybudovali sme učebne odborných predmetov, vrátane dvoch nových učební informatiky, a zabezpečili sme moderné učebné pomôcky. V tomto úsilí budeme pokračovať.

Pokračujeme v zameraní školy podľa záujmu žiakov, resp. rodičov. V školskom vzdelávacom programe máme zaradené predmety: Multikultúrna výchova, Dopravná výchova, Technická výchova.

Preferujeme všestranný rozvoj osobnosti žiaka tak, aby bol pripravený na zmeny v spoločnosti na celoživotné vzdelávanie, rozvoj schopnosti, ktoré mu umožnia flexibilne sa prispôsobiť požiadavkám praxe.

Naša škola poskytuje deťom:

- od 1. ročníka výučbu anglického jazyka

- od 3. ročníka rozšírenú výučbu anglického jazyka (v jazykovej skupine)

- od 5. ročníka výučbu nemeckého jazyka (v jazykových triedach)

- od 7. ročníka výučbu anglického a nemeckého jazyka